0

آیا به اشتراک‌گذاری کد تخفیف قانونی است؟

قوانین به اشتراک گذاری کوپن و کد تخفیف

حتما برایتان پیش آمده که کد تخفیفی را از طریق sms و یا ایمیل دریافت کرده‌اید ولی تمایلی به استفاده از آن نداشته‌اید، پس آن کد تخفیف را به دوستان خود فرستاده‌اید تا شاید آن‌ها استفاده کنند.
آیا به اشتراک گذاری کد تخفیف از لحاظ قانونی یا اخلاقی درست است!؟

انواع کد تخفیف

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید کدهای تخفیف را تقسیم‌بندی کنیم:

  1. کدهای تخفیف عمومی (چندبار مصرف)
  2. کدهای تخفیف خصوصی (یکبار مصرف)

کدهای تخفیف عمومی بدین صورت هستند که همه یا تعداد زیادی از کاربران می‌توانند از آن کد استفاده کنند و فروشگاه‌ها معمولا از طریق شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را معرفی می‌کنند. از دیگر روش‌های تشخیص این نوع کدهای تخفیف می‌توان به این موضوع اشاره کرد که حروف آن‌ها معمولا کوتاه و معنی‌دار هستند. اما کدهای تخفیف خصوصی معمولا از طریق sms یا ایمیل، تنها برای یک نفر ارسال می‌شود و به محض استفاده اولین نفر، توسط کاربر دیگری قابل استفاده نیستند. از موارد ظاهری این نوع کدها می‌توان به طولانی و بی‌معنی بودن حروف آن اشاره کرد.
کدهای تخفیف که در سایت موپن قرار می‌گیرد، عمومی هستند.

تا اینجا فهمیدیم که کدهای تخفیف دو دسته‌اند، اما چه ارتباطی با موارد قانونی به اشتراک گذاری آن‌ها دارد؟

قوانین به اشتراک گذاری کد تخفیف

همانطور که گفتیم، کدهای تخفیف عمومی یا چندبار مصرف برای این ساخته شده‌اند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند، پس به اشتراک گذاری آن‌ها ایرادی ندارد اما کدهای اختصاصی یا یکبار مصرف، همانطور که از اسم آن‌ها پیداست، تنها برای یک کاربر خاص تولید شده‌اند و اگر فروشگاه ارائه دهنده تخفیف تمایل داشت تا بقیه هم از این کد تخفیف باخبر شوند، آن را برای بقیه هم ارسال می‌کرد. لذا می‌توان گفت به اشتراک گذاری کدهای تخفیف اختصاصی که معمولا توسط گروه‌ها یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد می‌تواند باعث دردسر شما شود!
در ادامه قوانین و مقررات دو وبسایت و اپلیکیشن مشهور را در این رابطه بررسی می‌کنیم.

قوانین اشتراک گذاری کد تخفیف در اسنپ

شرایط و قوانین اسنپ – ماده 3 بند 7

کاربران می‌پذیرند که اجازۀ انتقال یا فروش کدها را به اشخاص دیگر ندارند. همچنین کاربران مجاز نیستند این کدها را به صورت عمومی منتشر کنند؛ حتی اگر شرکت در فضاهای عمومی به نحوی که در دسترس عموم است، این کدها را منتشر کرده باشد.
مگر اینکه شرکت رسماً این اجازه را به آنها داده باشد.

قوانین اشتراک گذاری کد تخفیف در ریحون

قوانین و مقررات ریحون – ماده 10 بند 4

در صورت مشاهده هرگونه تخلف در استفاده از کدهای تخفیف، ما این اختیار را داریم که در هر زمانی حساب متخلف را بسته و از ارائه سرویس خودداری کنیم و در صورت نیاز، از طریق مراجع قانونی پیگیری کرده و خسارت خود را از متخلفین دریافت نماییم.

 

نتیجه گیری

پیشنهاد می‌کنیم قبل از به اشتراک گذاری کدهای تخفیف یا تخفیف های دیگر، قوانین و مقررات برندی که از آن استفاده می‌کنید را مطالعه کنید و اگر حوصله این کار را ندارید، فقط کدهای تخفیف عمومی که در سایت‌های معتبر مانند موپن معرفی می‌شوند را به اشتراک بگذارید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *