0

تاریخچه کوپن و کد تخفیف

تاریخچه تخفیف

آسا کاندلر، موسس کارخانه کوکاکولا، در طی یک طوفان فکری در سال 1887 کوپن را اختراع کرد، بدین صورت که یک برگه (کوپن) تنها با پرداخت 5 سنت به افراد مختلف داده می‌شد و آنها می‌توانستند در ازای آن برگه، یک لیوان نوشابه رایگان بنوشند. البته احتمالا کاندلر فکر نمی‌کرد این ایده بتواند باعث شود تا به ازای هر 9 آمریکایی، 1 نفر نوشابه رایگان دریافت کند، یعنی چیزی حدود 8,500,000 نوشابه و 100 سال بعد، میلیون‌ها کاربر همه‌روزه از کوپن‌ها استفاده کنند …!

جالب است بدانید کاندلر کلمه کوپن را از واژه فرانسوی “کوپر” به معنی “برش” بدست آورد.

بعد از کاندلر بقیه شرکت‌ها هم از فرصت استفاده کردند:

در سال 1909 شرکت C. W. Post برای بازاریابی و تبلیغ محصول جدید خود، صبحانه شراب انگور، از کوپن‌های 1 سنتی استفاده کرد.

حدود سال‌های 1930، رکود بزرگ سبب شد تا استفاده از کوپن به نقطه اوج خود برسد، زیرا آمریکایی‌ها در تلاش بودند تا کوپن‌های خود را برای کاهش صورتحساب مواد غذایی بکار گیرند. حتی پس از آنکه ایالات متحده تعادل مالی خود را به دست آورد، مصرف‌کنندگان راه‌های صرفه‌جویی خود را ادامه دادند و استفاده از کوپن همچنان امری متداول باقی ماند.

جنبش رشد و شکوفایی سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای، همزمان شد با ارائه کوپن برای ترغیب مشتریان جهت استفاده از خدمات آن‌ها و ترک فروشگاه های محلی، اتفاقی که خوب یا بد در حوالی سال‌های 1940 رخ داد.

تا سال 1965، نیمی از خانواده‌های آمریکایی از کوپن‌ها استفاده می‌کردند و 10 سال بعد این تعداد به سه چهارم جمعیت آمریکا رسید.

اختراع اینترنت در سال 1990 منجر به پیدایش کوپن‌های چاپی و کوپن‌های آنلاین (کد تخفیف) شد و 7 سال بعد، محبوبیت دستگاه صرفه‌جویی در مصرف پول به قدری رسید که %83 از آمریکایی‌ها از کوپن استفاده می‌کردند و در طی تنها یک سال، 9.2 میلیارد دلار صرفه جویی شد.

حتی دولت ایالات متحده در سال 2009 اقدام به فروش بیش از 64 میلیون کوپن به ارزش 40 دلار برای خرید دستگاه‌های تبدیل آنالوگ به دیجیتال کرد.

تا اینجا به چند مثال پرداختیم تا روند رشد و شکوفایی کوپن و سپس کدهای تخفیف را با هم مرور کنیم، و اما در آینده چه روندی طی خواهد شد؟

آینده روشن است!

با بروی کار آمدن کوپن‌های دیجیتالی و حذف هزینه‌های چاپ و انتشار و همچنین پتانسیل بالای عصر دیجیتال برای بررسی، آنالیز و ارائه انواع مختلف کوپن، سبب شده تا کارشناسان، صنعت کد تخفیف را رو به رشد ببینند. پیشبینی شده است، کدهای تخفیف اختصاصی و وارد شدن وبسایت‌های ارائه دهنده کوپن و کد تخفیف مانند موپُن، باعث تسهیل در فروش و دریافت بازخورد بهتر و بیشتر شود و کاربران نیز خرید راحت‌تر و لذت‌بخش‌تری داشته باشند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *